Race details

1 Mark Cavendish
Deceuninck - Quick Step
3:24:38
2 Jasper Philipsen
Alpecin-Fenix
0:00
3 Kristoffer Halvorsen
Uno-X Pro Cycling Team
0:00
4 André Greipel
Israel Start-Up Nation
0:00
5 Giovanni Lonardi
Bardiani-CSF-Faizanè
0:00
6 Vincenzo Albanese
EOLO-Kometa
0:00
7 Stanisław Aniołkowski
Bingoal Pauwels Sauces WB
0:00
8 Damiano Cima
Gazprom - RusVelo
0:00
9 Jokin Aranburu
Euskaltel - Euskadi
0:00
10 Ahmet Örken
Team Sapura Cycling
0:00
36 Shane Archbold
Deceuninck - Quick Step
0:00
83 Iljo Keisse
Deceuninck - Quick Step
2:08
96 Stijn Steels
Deceuninck - Quick Step
3:28
137 Álvaro José Hodeg Chagüi
Deceuninck - Quick Step
10:21
138 Fabio Jakobsen
Deceuninck - Quick Step
10:23
1 José Manuel Díaz Gallego
DELKO
29:19:40
2 Jay Vine
Alpecin-Fenix
0:01
3 Eduardo Sepúlveda
Androni Giocattoli - Sidermec
0:06
4 Jhojan García Sosa
Caja Rural - Seguros RGA
0:25
5 Merhawi Kudus Ghebremedhin
Astana - Premier Tech
0:28
6 Anthon Charmig
Uno-X Pro Cycling Team
0:30
7 Delio Fernández Cruz
DELKO
0:33
8 Artem Nych
Gazprom - RusVelo
0:52
9 Anders Halland Johannessen
Uno-X Pro Cycling Team
0:55
10 Garikoitz Bravo Oiarbide
Euskaltel - Euskadi
1:01
55 Mark Cavendish
Deceuninck - Quick Step
11:55
56 Iljo Keisse
Deceuninck - Quick Step
12:03
73 Shane Archbold
Deceuninck - Quick Step
15:32
82 Stijn Steels
Deceuninck - Quick Step
18:54
95 Álvaro José Hodeg Chagüi
Deceuninck - Quick Step
25:39
133 Fabio Jakobsen
Deceuninck - Quick Step
43:33
1 Jasper Philipsen
Alpecin-Fenix
101 pt
2 Mark Cavendish
Deceuninck - Quick Step
97 pt
3 André Greipel
Israel Start-Up Nation
74 pt
4 Stanisław Aniołkowski
Bingoal Pauwels Sauces WB
69 pt
5 Kristoffer Halvorsen
Uno-X Pro Cycling Team
59 pt
6 Giovanni Lonardi
Bardiani-CSF-Faizanè
51 pt
7 Vincenzo Albanese
EOLO-Kometa
29 pt
8 Manuel Peñalver Aniorte
Burgos-BH
27 pt
9 David González López
Caja Rural - Seguros RGA
25 pt
10 Jay Vine
Alpecin-Fenix
23 pt
1 Vitaliy Buts
Salcano Sakarya BB Team
25 pt
2 Danilo Celano
Team Sapura Cycling
22 pt
3 Mirco Maestri
Bardiani-CSF-Faizanè
11 pt
4 Jay Vine
Alpecin-Fenix
11 pt
5 José Manuel Díaz Gallego
DELKO
10 pt
6 Nicola Venchiarutti
Androni Giocattoli - Sidermec
8 pt
7 Francesco Gavazzi
EOLO-Kometa
8 pt
8 Jhojan García Sosa
Caja Rural - Seguros RGA
7 pt
9 Alessandro Tonelli
Bardiani-CSF-Faizanè
7 pt
10 Merhawi Kudus Ghebremedhin
Astana - Premier Tech
6 pt
1 DELKO 88:01:14
2 Astana - Premier Tech 1:04
3 Gazprom - RusVelo 3:57
4 Euskaltel - Euskadi 5:25
5 Bardiani-CSF-Faizanè 6:02
6 EOLO-Kometa 8:47
7 Israel Start-Up Nation 9:34
8 Burgos-BH 10:17
9 Uno-X Pro Cycling Team 11:20
10 Androni Giocattoli - Sidermec 11:51